تعداد نرمال ضربان قلب در یک دقیقه چقدر است ؟

تعداد نرمال ضربان قلب  با دستگاه فشار خون  ، بی گزند ، بی گزند بمانید

تعداد نرمال ضربان قلب

قلب ، از اصلی ترین واحد های حیاتی آن می باشد که عملکرد صحیح ان ، مستقیما به معنی سلامت بدن است . این ارگان ، دائما در حال پمپاژ خون تازه و حاوی اکسیژن به سایر بافت ها و ارگان های بدن است . سپس خون حاوی دی اکسید کربن را از ارگان ها دریافت نموده ، پالایش کرده و سپس خون تازه را برای آنان ارسال می کند . فعالیت قلب از دوران جنینی اغاز شده و بی وقفه به فعالیت خود ادامه می دهد .
ماهیچه های سازنده ی قلب ، ماهیچه های غیر ارادی قلبی هستند . ساختار آن از دو حفره در بالا به نام دهلیز ها و دو حفره در پایین به نام بطن ها تشکیل شده است . همچنین چندین ورودی و خروجی در بخش های مختلف آن وجود دارند که وظیفه ی خروج خود و دریافت خون را به عهده دارند .
این دهلیز ها و بطن ها ، روزانه چندین هزار بار خون را دریافت کرده و سپس ارسال می کنند . این سیستم ارسال و دریافت ، ” ضربان قلب ” نام دارد . معمولا هر قلب سالم در هر دقیقه می تواند ۷۰ ضربه داشته باشد . با هر ضربه ی قلب ، حدود ۷۰ ساتی متر مکعب خون وارد سرخرگ ها می شود . در نتیجه ، با هر ضربه مقداری در حدود ۵ لیتر خون در بدن در حال گردش است که این میزان ” برون ده قلبی ” نام دارد .
ضربان قلب و برون ده قلبی در افراد متفاوت است . به عنوان مثال ، رقم ۷۰ الی ۷۲ برای افراد سالم بزرگسال است . این رقم تا ۱۰۰ ضربه نیز در محدوده ی طبیعی شناخته می شود . این وضعیت برای افراد مسن و خردسال متفاوت است . به این صورت که افراد مسن از ضربان قلب ضعیف تر و خردسالان از ضربان بیشتری برخوردارند .

جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف

به طور کلی جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف به شکل زیر است :

جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف
جدول ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف
 • برای نوزادان زیر ۱ سال ، ضربان قلب از ۱۴۵ عدد در دقیقه تا ۱۳۰ عدد
 • بین ۱ تا ۳ سال ، در حدود ۱۲۰ عدد
 • از ۴ تا ۸ سال ، ضربان قلب متغیر از ۱۰۰ تا ۹۲
 • از ۹ سالگی تا ۱۶ سالگی ، متغیر از ۸۵ تا ۸۰ عدد
 • این رقم بعد از ۱۶ سالگی و تکامل یافتن ابعاد قلب ، تقریبا ثابت شده و از ۸۰ تا ۷۰ ضربه در دقیقه می رسد .

همچنین این فاکتور تا حدود زیادی به جنسیت نیز بستگی دارد . طبق مطالعات انجام شده ،

 • متوسط تعداد ضربان قلب برای آقایان بین ۵۰ تا ۸۰ بود ؛
 • در حالی که همین مطالعه متوسط ضربان قلب را برای بانوان بین ۵۳ تا ۸۲ ضربه اعلام کرد .

در نتیجه مشخص شد که فاکتور های بسیار متعددی روی ضربان قلب اثر گذار هستند .
از رایج ترین عوامل موثر بر این رقم می توان به شاخص توده ی بدنی ، سطح سلامت فرد ، بیماری های زمینه ای ، مصرف دارو ها ، میزان و نحوه ی استراحت فرد و … همگی از عواملی هستند که می توانند مقدار ضربان قلب را تغییر دهند .
افزایش ضربان قلب به بیش از ۱۰۰ بار در دقیقه ، ” تاکی کاری ” و کاهش آن به زیر ۵۰ بار ، ” برادی کاردی ” نامیده می شود . در صورتی که این نوسانات موقتی باشد ، نیاز به درمان های خاصی ندارد . اما مشاهده ی آن برای مدت طولانی و به دفعات ، می توان حاکی از ابتلا به بیماری های قلبی باشد .
همچنین گاهش اوقات ضربان قلب در یک دقیقه ، بسیار متفاوت است . به این صورت که چند ثانیه شدت بالایی داشته و سپس ضعیف می شود . این بی نظمی در ضربان قلب با نام آریتمی قلبی معرفی می شود که به نوبه ی خود می تواند حاکی از مشکلات قلبی و ضعف ماهیچه های قلب باشد .

تعداد نرمال ضربان قلب در یک دقیقه
تعداد نرمال ضربان قلب در یک دقیقه

بررسی ضربان قلب می تواند با کمک روش های ساده ی خانگی و یا پزشکی صورت بگیرد . برای بررسی تعداد ضربان قلب در دقیقه ، کافیست انگشت اشاره و میانی را روی نبض هایی در نزدیکی پوست قرار دهید . مثل نبض گردن و یا نبض مچ دست . سپس در حین نگاه کردن به ساعت ، به مدت ۱۵ ثانیه تعداد ضربه های نبض را بشمارید . عدد به دست آمده را در ۴ ضرب کنید تا ضربان قلب در دقیقه را به دست آورید .
البته این روش ، برای افرادی که دچار آریتمی شده اند روش قطعی و مناسبی نیست .
این امر با کمک دستگاه های فشار خون خانگی نیز میسر است . دستگاه های تست فشار خون خانگی علاوه بر این که فشار خون را مورد سنجش قرار می دهند ، ضربان قلب را نیز شمارش می کنند . برخی دستگاه های پیشرفته تر ، قادر به تشخیص آریتمی نیز بوده و با مشاهده ی هرگونه بی نظمی در ضربان قلب ، ارورر هایی روی صفحه ارسال می کنند تا شخص روش های درمانی را آغاز نماید .
علاوه بر این ، دستگاه های پیشرفته تری نیز تحت عنوان الکتروکاردیوگرام وجود دارند . این وسیله ی پزشکی علاوه بر تعداد ضربان قلب ، زمان بندی و قدرت ضربه ها را نیز ثبت کرده و به صورت منحنی های خاصی روی کاغذ نواری شکل ، ثبت می کنند . سپس این نوار ها به پزشک تحویل داده می شود . پزشک با بررسی آن ها می تواند تمامی ناهنجاری های قلبی ، مشکلات ضربان قلب و سایر ایرادات را بررسی نماید .
مهم ترین عواملی که می توانند ضربان قلب را تحت بی نظمی قرار دهند ، شامل :

 • استرس و اضطراب
 • فعالیت های بدنی سنگین و فعالیت های ورزشی
 • بی آبی و کم آبی بدن
 • بیماری های زمینه ای مثل کم کاری تیروئید
 • مصرف برخی دارو ها
 • مصرف دخانیات
 • مصرف الکل
 • چاقی و اضافه وزن
 • رژیم های غذایی ناسالم
 • و … .

توصیه می شود برای دریافت بهترین عملکرد قلبی ، افراد سعی در داشتن سبک زندگی سالم ، و رژیم های غذایی سالم ، فعالیت های ورزشی هوازی و … داشته باشند .

*مهم* معرفی بهترین و آشغال ترین دستگاه سنج خون از طریق لینک زیر :

دستگاه فشار خون 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.