میوه های پایین آورنده فشار خون

میوه های پایین آورنده فشار خونبا دستگاه فشار خون  ،  لوازم پزشکی بی گزند ، بی گزند بمانید

امروزه بسیاری از افراد در سرتاسر جهان درگیر بیماری فشار خون بالا می باشند . از دلایل اصلی آن می توان سبک زندگی ناسالم ، رژیم غذایی نادرست و ناسالم ، عدم تحرک و ورزش ، وراثت و ژنتیک ، افزایش سن و … را نام برد . هایپرتنشن یا بیماری فشار خون بالا ، بیماری است که در آن فشار خون بیش از حد معمول و طبیعی خود یعنی بالا تر از ۱۲ / ۸ میلی متر جیوه می رود و گاها به ۲۰ / ۸ نیز خواهد رسید . این بیماری معمولا علائمی ندارد ، اما در شرایط حاد و شدید دارای علائمی مانند سردرد ، دید تار ، خواب آلودگی ، خستگی ، سرگیجه ، تپش قلب ، ضربان قلب نامنظم و … می باشد .
در این بیماری عضله ی قلب ضعیف شده و سلامت سایر اندام ها را به خطر می اندازد . اگر این بیماری پیشگری و درمان نشود ، اندام هایی مانند قلب ، چشم ، مغز ، پانکراس و کلیه آسیب و صدمات جبران ناپذیری خواهند یافت . بالا بودن فشار خون منجر به سکته های مغزی ، سکته های قلبی ، حملات قلبی و دیگر بیماری ها می شود که بسیار خطرناک می باشد .
بسیاری از افراد برای کنترل و تنظیم فشار خون خود از دارو های شیمیایی کاهش دهنده ی فشار خون استفاده می نمایند . در حالی که این قرص ها دارای عوارض جانبی نیز می باشند . خوشبختانه ، در طبیعت بسیاری از گیاهان و میوه ها دارای خواص و قابلت های کاهش فشار خون می باشند ؛ که علاوه بر کنترل و تنظیم فشار خون ، دارای عوارض جانبی و آسیب های کمتری نیز می باشند . اما در کنار مصرف دارو های شیمیایی و گیاهی باید موارد دیگری را نیز رعایت نمود .

 • کاهش وزن و کاهش اندازه ی دور کمر
 • ورزش کردن و انجام فعالیت های جسمی
 • ، کنترل استرس و فشار های عصبی
 • رعایت رژیم غذایی سالم مانند رژیم DASH
 • کاهش مصرف کافئین
 • کاهش مصرف نمک
 • عدم مصرف الکل و استعمال دخانیات

چند نمونه از مواردی است که بیماران باید آن ها را رعایت نمایند .

*مهم* معرفی بهترین و آشغال ترین دستگاه فشار خون از طریق لینک زیر :

دستگاه فشار خون 

میوه های پایین آورنده فشار خون

میوه های پایین آورنده فشار خون
میوه های پایین آورنده فشار خون

میوه های پایین آورنده فشار خون

 • انواع توت ها :

انواع توت ها مانند زغال اخته ، تمشک و توت فرنگی دارای ترکیبات طبیعی به نام فلاونوئید می باشند . این ترکیب طبیعی فشار خون بالا را کاهش می دهد و از ابتلا به فشار خون بالا جلوگیری می کند . مصرف انواع توت ها در طی روز به عنوان یک میان وعده یا دسر سبب کاهش فشار خون می شود .

 • توت فرنگی :
  میوه ی توت فرنگی یکی از میوه هایی است که به کاهش فشار خون کمک می کند . این میوه سرشار از آنتی اکسیدانی به نام آنتوسیانین است ؛ که طی تحقیقاتی دریافتند ، به دلیل وجود این ماده در توت فرنگی ، فشار خون کاهش می یابد .
  ریشه و برگ توت فرنگی به اندازه ی ۳ گرم در ۱۰۰ سی سی آب جوشانده شود و در سه نوبت در طول روز مصرف شود .
 • موز :
  موز سرشار از پتاسیم می باشد که نقش بسزایی در کاهش و تنظیم فشار خون دارد . یک موز متوسط دارای ۴۲۲ میلی گرم پتاسیم است که روزانه باید ۴۷۰۰ میلی گرم مصرف شود تا بتواند فشار خون را به طور موثری کاهش دهد . پتاسیم با اثر بر سدیم و دیواره ی رگ های خونی ، به کاهش فشار خون کمک می کند .
  از دیگر میوه های دارای پتاسیم می توان به آووکادو ، سیب زمینی ، گوجه فرنگی ، قارچ ، لوبیا و … اشاره کرد .
  افرادی که دارای مشکلات کلیوی هستند باید تحت نظر پزشک خود پتاسیم مصرف کنند . چرا که مصرف بیش از حد آن برای این افراد مضر می باشد .

این مطلب را هرگز از دست ندهید : علائم فشار خون بالا

 • چغندر :
  در سال ۲۰۱۵ طی تحقیقاتی نتیجه گرفتند که مصرف آب چغندر قرمز تاثیر ویژه ای در کاهش فشار خون بالا دارد . مصرف روزانه ی آب چغندر به کاهش و تنظیم فشار خون در در کوتاه مدت و طولانی مدت کمک می کند . وجود مقادیر زیاد نیترات غیر الی در چغندر ، دلیل اصلی کاهش فشار خون است .
 • کیوی :
  کیوی از دیگر میوه هایی است که در کاهش فشار خون موثر می باشد . کیوی حاوی ویتامین C و ترکیبات زیست فعال است که موجب کاهش فشار خون در افراد مبتلا به بیماری فشار خون بالا می شود . مصرف روزانه ی کیوی به اندازه ی ۵۰۰ میلی گرم در روز به مدت ۸ هفته ، فشار خون را به طور چشمگیری کاهش می هد .
 • هندوانه :
  اسید آمینه ی سیترولین در هندوانه عامل اصلی کاهش دهنده ی فشار خون می باشد . از این رو ، هندوانه به عنوان یکی دیگر از میوه و سبزیجاتی که به کاهش فشار خون کمک می کند ، در نظر گرفته شده است .
  هندوانه موجب تولید گاز اکسید نیتریک که شل کننده ی رگ های خونی می باشد ، می شود و همچنین انعطاف پذیری رگ ها را افزایش می دهد . در نتیجه به افزایش جریان خون و کاهش فشار خون بالا کمک می کند .

بخوانید  : ضربان قلب نرمال

معرفی میوه های قاتل فشار خون بالا

میوه های پایین آورنده فشار خون
میوه های پایین آورنده فشار خون
 • سبزیجات برگ دار :
  سبزیجات برگ دار مانند کلم ، کاهو ، اسفناج ، رازیانه ، کلم پیچ سرشار از نیترات می باشند . نیترات یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش فشار خون است . مصرف یک الی دو وعده سبزیجات برگ دار حاوی نیترات در طی روز ، سبب کاهش فشار خون تا ۲۴ ساعت می شود .
 • انار :
  انار یکی دیگر از میوه هایی است که در کاهش فشار خون در بیماری فشار خون بالا ، موثر است . انار سرشار از آنتی اکسیدان بوده که عامل اصلی کاهش دهنده ی فشار خون می باشد . نوشیدن یک لیوان اب انار به صورت روزانه به مدت ۲۸ روز ، فشار خون را به طور موثری کاهش می دهد .
 • پرتقال :
  پرتقال نیز از دیگر میوه های حاوی پتاسیم و ویتامین C می باشد که در کاهش فشار خون بالا موثر است . مصرف روزانه یک لیوان اب پرتقال در صبح موجب تنظیم فشار خون در طی روز می شود .
 • زردآلو :
  مصرف چند عدد زردآلو در طول روز ، فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا ، کاهش می دهد . همچنین می توان زردالو را به صورت تازه یا برگ خشک مصرف نمود .
 • سیب :
  سیب همانند پرتقال و موز سرشار از پتاسیم می باشد . مصرف روزانه ی یک سیب در صبح می تواند فشار خون را در طی روز کنترل و تنظیم کند . همچنین مصرف سیب به صورت برگه های خشک شده در طی روز ، در کاهش فشار خون موثر است .
 • انگور :
  انگور سرشار از پتاسیم و فسفر بوده و یک مولتی ویتامین محسوب می شود . انگور نیز یکی دیگر از موه هایی است که در کاهش فشار خون بسیار موثر است .
  بهتر است انگور بین ساعات ۱۰ صبح الی ۵ عصر میل شود .
 • خیار :
  خیار به دلیل پتاسیم و اب فراوان یک اداراور است که موجب کاهش فشار خون می شود . همچنین در تنظیم و کنترل فشار خون موثر است . اما توجه داشته باشید که خیار نباید همراه با نمک مصرف شود . نمک یکی از عامل های اصلی افزایش فشار خون می باشد .
  علاوه بر آن ، دم کرده ی تخم خیار و مصرف روزانه از آن تا به مدت ده روز به کاهش فشار خون نیز کمک می کند .
  مصرف خیار تازه روزی سه عدد در طی روز بسیار موثر است .
 • هلو :
  هلو سرشار از یون های خوراکی بوده که در سایر میوه ها به ندرت یافت می شود . مصرف مداوم این یون ها در دراز مدت به کاهش فشار خون نیز کمک می کند . در تحقیقات متعددی ، مشاهده کردند که بعد از مصرف هلو ، افراد افت فشار خون زیادی داشتند . هلو را می توان به دو صورت تازه و خشک مصرف نمود .
 • نارنگی :
  نارنگی نیز همانند سایر میوه ها حاوی مقادیر زیادی پتاسیم می باشد . پتاسیم در حفظ ثبات سطح فشار خون نیز لازم و ضروری بوده و در کاهش فشار خون تاثیر بسزایی دارد . نارنگی سبب جریان خون در رگ ها می شود و با کاهش فشار خون به متعادل شدن آن کمک می کند .
 • پاپایا :
  میوه ی پاپایا غنی از مواد معدنی همچون روی ، منیزیم ، سدیم ، فسفر بوده و سرشار از مولتی ویتامین می باشد .مصرف میوه ی پاپایا در صبح موجب کاهش فشار خون شده و ان را در طی روز تنظیم می کند . بهتر است ۲ ساعت بعد از مصرف پاپایا ، چیز دیگری مصرف نشود .
 • آناناس :
  میوه ی آناناس سرشار از پتاسیم و مقادیر کمی سدیم می باشد . مصرف این میوه در کاهش فشار خون در بیماری هایپرتنشن بسیار موثر است . همچنین موجب حفظ سطح طبیعی فشار خون نیز می شود .

میوه های پایین آورنده فشار خون : 

 • طالبی :
  وجود مقادیر زیاد کالیوم و مواد طبیعی در کیوی ، سبب حفظ و کنترل فشار خون بالا می شود . علاوه بر آن ، طالبی از آسیب های احتمالی به سیستم گردش خون نیز جلوگیری می کند . یک میوه ی موثر برای افراد مبتلا به فشار خون بالا می باشد .
 • آلبالو :
  متخصصان در طی تحقیقاتی که بر روی مصرف آب آلبالو در تنظیم چربی ، گلوکز و فشار خون انجام دادند ، دریافتند که البالو خواصی مشابه دارو های قلبی عروقی دارد . همچنین کاهش احتمال به سکته ی مغزی را به همراه دارد . مصرف البالو یا اب البالو سبب تعادل ، هماهنگی و تنظیم فشار خون می شود . علاوه بر آن ، نقش قابل توجهی در کاهش فشار خون دارد .
 • گریپ فروت :
  طبق بعضی از تحقیقات و شواهد بیان شده است که مصرف گریپ فروت موجب کاهش فشار خون سیستولی می شود . گریپ فروت سرشار از پتاسیم می باشد ؛ کمبود و کاهش پتاسیم در بدن ، افزایش فشار خون را به همراه دارد . پتاسیم با اثر بر عوارض منفی سدیم در بدن ، موجب کاهش فشار خون می شود . از این رو ، به دلیل وجود پتاسیم در گریپ فروت موجب کاهش فشار خون می شود . اگرچه تاثیرات ان کم است اما مصرف مداوم ان می تواند موثر باشد .
  همچنین مصرف گریپ فروت به صورت ناشتا برای کاهش فشار خون ، بسیار توصیه می شود .
 • شلیل :
  شلیل نیز مانند سایر میوه ها حاوی پتاسیم می باشد که با اثر بر دیواره ی رگ ها موجب شل شدن دیواره ی رگ های خونی می شود . در نتیجه ، کاهش فشار خون را به همراه دارد . علاوه بر آن ، پتاسیم به عنوان یک ادرار اور ، حجم مایع خارج سلولی را کاهش می دهد . از این رو ، فشار خون نیز کاهش می یابد .
 • آب نارگیل :
  آب نارگیل موجب هیدراته ( دارای آب ) نگه داشتن بدن نیز می شود . مصرف روزانه و مداوم آب نارگیل به تنظیم و کنترل فشار خون نیز کمک می نماید . علاوه بر آن ، بهتر است افراد مبتلا به بیماری فشار خون بالا ، از روغن نارگیل در غذا ها و سالاد های خود استفاده نمایند . همچنین روغن آن را جایگزین روغن های نباتی و سرخ کردنی کنند .

مصرف میوه نارس خرمالو ، فندوق ، مصرف مداوم گلابی ، زالزالک ، آب عناب و …

از دیگر موارد کاهش دهنده ی فشار خون می باشند .
اگرچه مصرف دارو های شیمیایی خطر ابتلا به حمله ی قلبی و سکته ی مغزی را ۱۵ درصد و ۲۵ درصد کاهش می دهند اما از عوارض جانبی خاصی برخوردار هستند ؛ به همین دلیل استفاده از میوه ها و سبزیجات کاهش دهنده ی فشار خون به مراتب بهتر است ، به گونه ای که پیشگیری بهتر از درمان می باشد .
برای تنظیم فشار خون ، باید حداقل ۵ واحد میوه و سبزیجات در طی روز مصرف شود تا تاثیر بسزایی در کاهش فشار خون داشته باشد . این واحد ها می توانند شامل سیب ، آلو ، یک لیوان آب پرتقال ، یک قاشق غذا خوری میوه ی خشک مانند تمشک یا توت فرنگی و میوه هایی مانند خربزه یا آناناس باشد .

*مهم* معرفی بهترین و آشغال ترین دستگاه فشار خون از طریق لینک زیر :

دستگاه فشار خون 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.