مواد غذایی پایین اورنده قند خون

مواد غذایی پایین اورنده قند خون : با دستگاه تست قند خون  ،  لوازم پزشکی بی گزند ، بی گزند بمانید

*مهم* معرفی بهترین و آشغال ترین دستگاه قند خون + نوار قند خون  از طریق لینک زیر :

دستگاه تست قند خون 

مواد غذایی پایین اورنده قند خون

مواد غذایی پایین آورنده قند خون :مواد غذایی کاهش دهنده قند خون : قند خون یا گلوکوز خون ، قندی است که به صورت طبیعی در بدن موجود است . وجود این قند در بدن کاملا ضروری و مهم می باشد . هر ماده غذایی که توسط فرد مصرف می شود ، در بدن تجزیه شده و گلوکوز موجود در آن ، به سلول های مختلف بدن فرستاده می شود . در حقیقت گلوکوز تامین کننده انرژی مورد نیاز سلول های بدن می باشد . لوزالمعده وظیفه تولید و ترشح هورمونی به نام انسولین را در بدن بر عهده دارد . انسولین وظیفه دارد تا گلوکوز های وارد شده به بدن را ، بسوزاند . سوخت و ساز گلوکوز عملی حیاتی و مهم است . در صورتی که لوزالمعده بنا به هر دلیلی ، قادر به ترشح انسولین نباشد و یا بدن فرد به انسولین موجود ، واکنش و مقاومت نشان دهد ، مقدار گلوکوز های موجود در بدن ، افزایش پیدا کرده و در نتیجه فرد مبتلا به مرض قند خون می شود .
امروزه قند خون بالا که به آن دیابت نیز گفته می شود ، به یکی از بیماری های رایج در کل جهان تبدیل شده است . دلایل مختلفی برای بروز مرض قند خون وجود دارد . از جمله این دلایل می توان به عدم تحرک کافی ، سوابق ارثی ، بیماری های کلیوی ، تغذیه و رژیم غذایی نا سالم ، اشاره کرد . تغذیه نقش بسیار مهمی در ابتلا و یا جلوگیری از مرض قند خون دارد . متخصصین عقیده دارند نوع تغذیه ای که توسط فرد مصرف می شود ، در صورتی که سالم و مقوی باشد ، می تواند علاوه بر این که مقدار قند خون را پایین بیاورد و در محدوده نرمال نگه دارد ، از ابتلا به بسیاری دیگر از بیماری ها نیز ، جلوگیری می کند .

 

مواد غذایی پایین اورنده قند خون
مواد غذایی پایین اورنده قند خون

 

برخی از غذا هایی که در پایین آوردن میزان قند خون تاثیر بسزایی دارند ، در زیر به اختصار شرح داده شده اند :

 • غذا های دریایی – اکثر غذا های دریایی منابع مغذی و مفیدی جهت دریافت پروتئین ، ویتامین ، مواد معدنی ، آنتی اکسیدان و چربی های سالم می باشند . فاکتور های ذکر شده همگی در تنظیم میزان قند خون نقش دارند . به عنوان مثال پروتئین نقش پر رنگی در کنترل میزان قند خون دارد . پروتئین باعث می شود تا گوارش اندکی کند شده و قند خون نتواند به طور ناگهانی افزایش پیدا کند . از طرفی دیگر با مصرف پروتئین شخص احساس سیری کرده و از پر خوری جلوگیری می شود .
 • کلم بروکلی – تحقیقات ثابت کرده است که ماده ای شیمایی به نام ” سولفورافین ” که نوعی ایزوتیوسیانات می باشد ، در کلم بروکلی وجود دارد . این ماده شیمایی اثرات ضد دیابت بسیار قوی دارد و هم چنین باعث تقویت حساسیت بدن ، به انسولین می شود . می توان کلم بروکلی را به صورت پخته شده و یا خام مصرف کرد .
 • بامیه – بامیه که اکثرا به عنوان نوعی سبزی در نظر گرفته می شود ، یکی از میوه های بسیار موثر در کاهش میزان قند خون می باشد . این میوه شامل آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی و پلی ساکارید ها می باشد ؛ که هر دو ماده از کاهش دهنده های قند خون به حساب می آیند . در برخی از کشور ها مانند ترکیه ، از دانه های بامیه به عنوان دارویی جهت کنترل و درمان قند خون بالا ، استفاده می شود .
 • کدو تنبل – این نوع کدو شامل آنتی اکسیدان ، فیبر و پلی ساکارید می باشد . هر ۳ ماده مذکور نقش بسزایی در کاهش میزان قند خون و کنترل آن دارند . حتی در بسیاری از کشور ها ، از کدو تنبل به عنوان یک ماده درمانی برای افرادی که به قند خون بالا مبتلا هستند ، استفاده می شود . دانه های کدو تنبل نیز از این جهت که سرشار از پروتئین و چربی های سالم می باشند ، در کنترل قند خون موثر می باشند .
 • حبوباتی مانند عدس و لوبیا – این حبوبات شامل مواد بسیار مفید و پر فایده ای مانند پروتئین ، منیزیم و فیبر هستند . فیبر موجود در لوبیا و عدس از نوع نشاسته و محلول می باشد ؛ که باعث کند شدن گوارش پس از مصرف هر وعده غذایی ، می شود . مصرف این حبوبات علاوه بر کاهش و کنترل میزان قند خون ، از شخص در برابر ابتلا به دیابت نیز محافظت می کند .
 • انواع توت ها – برای آن دسته از افرادی که قند خون بالا دارند ، مصرف انواه توت ها مانند نوعی درمان می باشد . به طور کلی تمامی انواع توت ها سر شار از موادی مانند آنتی اکسیدان ، فیبر ، مواد معدنی و ویتامین های مختلف هستند . تمامی این مواد به محض ورود به بدن ، مقدار قند خون را پایین آورده و در محدوده قابل کنترلی ، نگه می دارند .
 • مرکبات مختلف – بر خلاف باور عموم مردم که تصور می کنند مرکبات به دلیل قندی که دارند ، باعث افزایش میزان قند خون در بدن می شوند ، مصرف آن ها حتی می تواند باعث پایین آوردن قند خون نیز شود . به طور کلی مرکبات نسبت به میوه هایی مانند آناناس یا هندوانه ، قند خون پایین تری دارند . آن ها هم چنین به عنوان میوه هایی با شاخص گلیسمی پایین و کم در نظر گرفته می شوند . مصرف میوه هایی مانند گریپ فروت یا پرتغال ، به دلیل ترکیبات گیاهی ( پلی فنولی و نارینجنین ) و فیبری که دارند ، می توانند تا حدی مقدار قند خون را کنترل کنند .
 • تخم مرغ – تخم مرغ یکی از شناخته شده ترین مواد غذایی جهت کنترل و پایین آوردن میزان قند خون می باشد . این ماده غذایی سرشار از چربی های سالم ، مواد معدنی ، پروتئین ، آنتی اکسیدان ، . . . است . مصرف تخم مرغ به خصوص برای آن دسته از افرادی که مبتلا به دیابت نوع دوم هستند ، بسیار موثر و مفید می باشد .
 • ماست و کفیر – این دو از جمله محصولات لبنیاتی تخمیر شده هستند که بر اساس تحقیقات ، نقش پر رنگی در کاهش میزان قند خون دارند . به عنوان مثال پس از آزمایشاتی که در این رابطه انجام شد ، مشخص شد که مصرف روزانه ۶۰۰ میلی لیتر کفیر ، برای آن دسته از افرادی که مبتلا به دیابت ( نوع دوم ) هستند ، باعث کاهش تدریجی میزان قند خون می شود . در تحقیقاتی دیگر نیز مشخص شد که مصرف روزانه ۱۵۰ گرم ماست ، می تواند به بهبود سوخت و ساز گلوکوز توسط انسولین ، کمک قابل توجهی بکند .
مواد غذایی پایین اورنده قند خون
مواد غذایی پایین اورنده قند خون

 

مواد غذایی کاهش دهنده قند خون

مواد غذایی کاهش دهنده قند خون  : قند خون ، عارضه ایست که نشان دهنده ی میزان حضور گلوکز در خون می باشد . قند خون بالا می تواند نشانه ی حضور بیماری هایی مثل دیابت باشد ؛ اما همیشه نشانه ی بیماری نیست . به عنوان مثال ، بعد از مصرف برخی غذا ها مثل شیرینی ، نوشابه و … ، میزان قند خون افزایش می یابد و بعد از گذشت مدتی نیز به حالت طبیعی خود باز می گردد . همچنین در برخی از بانوان باردار ، قند خون در بدن بیش از حالت طبیعی می شود که به آن دیابت بارداری گفته می شود . در این شرایط نیز قند خون تا مدتی بالاست و بعد از زایمان با کمک رژیم های غذایی ، دارو ها و نیز فعالیت های ورزشی ، به حالت طبیعی باز می گردد .

مواد غذایی کاهش دهنده قند خون
مواد غذایی کاهش دهنده قند خون

بررسی روزانه و مداوم قند خون ، می تواند افراد را به سمت حفظ تعادل رژیم غذایی و پرهیز از مصرف غذا های خطرناک هدایت کند . همچنین برخی مواد غذایی می توانند میزان قند خون در بدن را کاهش داده و فرد را به سمت وضعیتی سالم پیش ببرند .
در این مطلب سعی شده تا مواد غذایی معرفی شوند که براحتی قابل آماده سازی بوده و در تمامی خانه ها یافت می شوند :

 • سرکه ی سیب :
  یکی از رایج ترین و شناخته شده ترین مواد غذایی برای کاهش قند خون ، سرکه ی سیب است . این ماده ی غذایی ، عالی ترین گزینه برای کاهش چربی خون ، تنظیم آنزیم های کبد ، پاکسازی خون و نیز کاهش قند خون می باشد . برخی افراد ، سرکه ی سیب را به عنوان ماده ای اصلی از رژیم غذایی روزانه تدارک دیده اند و آن را به صورت محلول سرکه و عسل با آب گرم ، میل می کنند . برخی دیگر آن را با سالاد به عنوان چاشنی مصرف می نمایند . سرکه ی سیب علاوه بر نقش کاهش قند خون ، می تواند روی اشتها نیز موثر بوده و با حذف اسید های چرب بدن ، به چربی سوزی و تناسب اندام نیز کمک کند . مصرف سرکه ی سیب برای افرادی که دچار معده های حساس و بیماری هایی همچون زخم معده هستند ، باید با نظر پزشک مصرف گردد .
 • دارچین :
  دارچین از دیگر مواد موثر در کاهش قند خون است . مصرف دارچین می تواند به صورت استفاده از چوب آن باشد و یا مصرف پودر دارچین . بهترین زمان استفاده از این ماده ، صبح بصورت ناشتا است . می توان پودر یا چوب دارچین را درون چای قرار داده و همراه با یک قاشق مربا خوری عسل ، میل نمود .
 • سیر :
  سیر از دیگر کاهنده های میزان قند خون است . مصرف این ماده همراه با غذا ، در میزان قند خون ناشتا موثر است . البته پیاز نیز تاثیراتی مشابه را ارائه داده است .
 • قهوه :
  دانه ی قهوه ، در میزان قند خون بدن تاثیر داشته ؛ همچنین برای کاهش اشتها و چربی سوزی نیز یکی از بهترین گزینه ها می باشد . البته دقت داشته باشید که مصرف قهوه باید بدون شیرین کننده های حاوی گلوکز باشد . نوشیدن قهوه همراه با مواد قندی مثل شکلات ، قطعا تاثیر مطلوب را به همراه نخواهد داشت !

سایر مواد غذایی کاهش دهنده قند خون :

مصرف مواد غذایی حاوی فیبر بالا مثل سبزیجات ، اسفناج ، غلات کامل و غیر فراوری شده ، شنبلیله ، پروتئین ها و … ، همگی می توانند روی میزان قند خون ناشتا تاثیر گذار باشند و آن را تا حدود چشمگیری کاهش دهند .

توصیه می شود تمامی افراد ، به خصوص افرادی که در معرض ابتلا به بیماری قند خون هستند ، حتما روزانه یک بار قند خون خود را بررسی کرده تا از بروز وضعیت های وخیم جلوگیری کنند .

*مهم* معرفی بهترین و آشغال ترین دستگاه قند خون + نوار قند خون  از طریق لینک زیر :

دستگاه تست قند خون 

 

مواد غذایی کاهش دهنده قند خون
مواد غذایی کاهش دهنده قند خون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.