طرز استفاده و اندازه گیری قند با دستگاه تست قند خون

طرز استفاده و اندازه گیری قند با دستگاه تست قند خون : با دستگاه تست قند خون  ،  تجهیزات پزشکی بی گزند ، بی گزند بمانید

*مهم* معرفی بهترین و آشغال ترین دستگاه قند خون + نوار قند خون  از طریق لینک زیر :

دستگاه تست قند خون 

طرز استفاده از دستگاه تست قند خون

طرز استفاده و اندازه گیری قند با دستگاه قند خون : دستگاه تست قند خون ، یکی از مهم ترین تجهیزات پزشکی می باشد . این وسیله از سالیان پیش نه تنها در مراکز خدمات درمانی ، بلکه در منازل شخصی نیز حضور پررنگی داشته و تقریبا تمامی خانواده ها از این وسیله خریداری نموده اند . دستگاه تست قند خون ، با بررسی خون مویرگی تازه ، میزان گلوکوز موجود در خون افراد را روی مانیتور نمایش می دهد .
افراد دیابتی باید مرتبا خون خود را بررسی نموده و آن را تحت کنترل داشته باشند . البته نه تنها افراد دیابتی ، بلکه افرادی که در حالت پیش دیابت هستند ، افرادی که به بیماری های زمینه ای مبتلا می باشند ، بانوان باردار و حتی افراد سالم نیز باید مرتبا قند خون خود را چک نمایند . چکاپ منظم قند خون کمک می کند تا از تشدید بیماری جلوگیری شده و بدن بتواند گلوکز خون را حد طبیعی و نرمال حفظ نماید .
در سال های پیش ، برای بررسی قند خون نیاز بود تا افراد به مراکز درمانی و آزمایشگاه ها جهت تست قند خون مراجعه کنند . اما با پیشرفت تکنولوژی و تولید دستگاه های تست قند خون ، نیاز به مراجعه ی به مراکز درمانی به حداقل رسید و اکنون هر فرد می تواند در منزل ، در تعداد و ساعات دلخواه ، این تست را انجام دهند . به خصوص در شرایط فعلی و بحران های همه گیری کرونا ، عدم خروج افراد از منزل با کمک این تجهیزات پزشکی خانگی بهبود بخشیده شده .

اندازه گیری قند با دستگاه تست قند خون

طرز استفاده و اندازه گیری قند با دستگاه تست قند خون بسیار آسان بوده و نیازی به تجهیزات و دانش خاص وجود ندارد . همچنین این وسیله از تمامی داروخانه ها ، فروشگاه های کالای پزشکی ، سایت های فروشگاهی آنلاین معتبر مانند تجهیزات پزشکی بی گزند و … قابل خریداری بوده و برای خرید ، نیازی به نسخه ی پزشک وجود ندارد . همچنین قابل ذکر است که دستگاه های تست خانگی ، دارای کمترین میزان خطا بوده و نتایج ارائه شده توسط این دستگاه ها ، با نتایج آزمایشگاهی برابری می کند .
نکته ی مهم در ارتباط با دریافت بهترین نتایج ، نحوه ی خونگیری و زمان انجام این کار است . معمولا پیش از خرید ، مشاوره هایی در ارتباط با نحوه ی کار با دستگاه ارائه شده و پزشک نیز توصیه های لازم را در ارتباط با زمان و شرایط تست ارائه می دهد . برخی ساعت ها معمولا زمان های مناسبی برای انجام تست نمی باشند . به عنوان مثال ، بعد از ورزش ، هنگامی که شخص تحت شرایط استرس و اضطراب است ، بعد از استحمام ، بلافاصله بعد از بیدار شدن ، بعد از مصرف الکل و دخانیات و … . در این شرایط ، بدن با کاهش یا افزایش قند خون به صورت موقتی روبرو می شود . در نتیجه ، داده ها با رقم واقعی مغایرت داشته و نمی توان به این ارقام اعتماد نمود . در این وضعیت نیاز است تا آزمایش را چندین ساعت بعد مجددا تکرار نمود .

جهت دریافت مشاوره رایگان می توانید از طریق شماره های ثبت شده با ما تماس بگیرید 
دستگاه های تست قند خون خانگی در برند ها و انواع مختلفی موجود هستند . هر بند سعی بر این داشته با افزودن ویژگی های منحصر به فرد و جذاب ، مشتریان بیشتری را به سمت خود جلب نماید . به عنوان مثال ، برخی برند ها مناسب خانواده هایی هستند که چند کاربر به طور همزمان قصد استفاده از محصول را دارند . برخی دیگر ، دارای مانیتور هایی بزرگ تر و واضح تر هستند تا برای افرادی که مسن بوده و یا از ضعف بینایی برخوردارند ، مشکل خواندن نتایج اسان تر شود . برخی از این دستگاه ها مجهز به الارم هایی هستند که زمان انجام تست را نشان می دهند . این نوع دستگاه با تنظیم الارم ( تعداد الارم ها معمولا از ۱ تا ۵ عدد در روز است ) به فرد اعلام می کند که در این زمان باید خونگیری انجام شود .

محبوب ترین دستگاه های تست قند خون 

زمان انجام خونگیری باید طبق دستور پزشک صورت بگیرد . پزشک متخصص اعلام می کند که شخص در ساعات ابتدایی صبح به صورت ناشتا ازمایش دهد ؛ یا بعد از مصرف غذا ؛ یا چندین بار در ساعات مشخص از روز و … . انجام تست در هر ساعت ، حاوی اطلاعات خاصی می باشد . به عنوان مثال ، در ساعات ناشتا ، گلوکز خون در حالت پایه قرار دارد و خونگیری در این ساعات ، قند خون پایه را نشان می دهد . همچنین در مقابل ، بلافاصله بعد از صرف غذا تا ۲ ساعت پس از آن ، بدن در حالتی قرار دارد که بیشترین میزان قند خون را تجربه می کند . این میزان قند خون در واقع ، واکنش بدن به ترکیبات غذا است . به طور کل این آزمایش می تواند در ساعات ابتدایی صبح ، پیش از مصرف وعده ی غذایی ، پس از مصرف وعده ی غذایی ، و ۱۲ ساعت بعد از اخرین وعده ی غذا انجام شود . معمولا پزشکان برای بررسی دقیق گلوکز خون ، تست در ۱۲ ساعت بعد از اخرین وعده ی غذا را توصیه می کنند .

طرز استفاده و اندازه گیری قند با دستگاه تست قند خون
طرز استفاده و اندازه گیری قند با دستگاه تست قند خون

بعد از هماهنگی با پزشک در ارتباط با بهترین ساعت انجام تست ، نحوه ی خونگیری در منزل مهم ترین گام برای دریافت نتایج واقعی و دقیق است .
از دیگر نکات مهم برای تست قند خون ، منطقه ی خونگیری است . معمولا خونگیری از انگشتان دست صورت می گیرد . اما می توان این خون را از مناطق دیگر بدن نیز دریافت نمود . البته تحقیقات نشان داده که داده های گلوکز خون در نقاط مختلف بدن ، متفاوت می باشند ؛ به همین دلیل نیاز است تا پیش از تغییر منطقه از انگشتان دست به سایر محل های بدن ، با پزشک نیز مشورت نمود . ممکن است پزشک مناطقی همچون بازو ، کف دست ، و … را توصیه نماید . در هر صورت ، منطقه ی مورد نظر باید عاری از رگ های برجسته ، بدون مو ، بدون چربی و … باشد تا داده ها با خطا نمایش داده نشود .

طرز استفاده و اندازه گیری قند با دستگاه تست قند خون به صورت مرحله به مرحله

با فراهم سازی تمامی شرایط و امادگی کامل برای خونگیری ، می توان تست را شروع نمود .

 1. در مرحله ی اول ، نیاز است تا دست ها و محل خونگیری با اب و صابون و یا پد الکلی به طور کامل پاکسازی شوند . وجود هرگونه مواد خوراکی ، چربی ، عرق و … در محل خونگیری ، نتایج را متفاوت اعلام خواهد کرد . در نتیجه پاکسازی محل ، کمک می کند تا داده هایی به دست آید که دارای کمترین میزان خطا هستند .
 2. بعد از شستن دست ها ، نیاز است تا قلم خونگیری و دستگاه اماده شوند . برای آماده سازی قلم خون گیری ، ابتدا قلم را از دستگاه جدا کرده و سوزن را درون آن بگذارید . سوزن باید به درستی درون دستگاه قرار بگیرد . در این مرحله می توان عمق نفوذ سوزن به درون پوست را تعیین نمود .
 3. دستگاه های مدرن امروزی ، به خون کمی احتیاج دارند در نتیجه تا اعماق کمی از پوست فرو می روند ؛ در حالی که دستگاه های قدیمی ، به خون بیشتری احتایج داشته و تقریبا دو برابر عمیق تر وارد پوست می شدند که این مساله طبیعتا درد بیشتری برای فرد به همراه داشت .
  میزان تعیین عمق نفوذ به درون بدن ، به نوع پوست افراد بستگی دارد . افرادی که پوست های نازک و حساس دارند ، به راحتی و با کمترین عمق ، سوزن می تواند خون کافی را از آنان دریافت نماید . اما افرادی که پوست هایی ضخیم دارند ، باید سوزن عمیق تر وارد پوست آنان شود . در صورت دریافت خون نا کافی و کم توسط دستگاه ، سیستم ارورر داده و یا نتایج غیر قابل اعتماد خواهند بود .
  معمولا روی دستگاه ها ، هنگام تنظیم عمق سوزن ، درجه ی نفوذ به صورت ارقامی مدرج نمایش داده شده است :
  افرادی که دارای پوست های نازک و حساس هستند : درجه ی ۰ و ۱
  افرادی با پوست های معمولی : درجه ی ۲ و ۳
  افرادی با پوست های ضخیم : درجه ی ۴ و ۵
  درجه ی ۴ و ۵ به معنی بیشترین میزان نفوذ سوزن به پوست است .
 4. بعد از تنظیم عمق سوزن و نیز ، اماده سازی محل خونگیری ، باید نوار قند خون را به درون دستگاه وارد کنید . با وارد کردن نوار قند خون ، صدای بوق ملایمی شنیده شده و سیستم به طور خودکار ، فعال می شود . در این شرایط می توان تست را اغاز نمود . بهتر است برای این که خون کافی از دست خارج شود ، انگشت را چند ثانیه به آرامی از پاینن به بالا ماساژ دهید تا گردش خون در منطقه افزایش پیدا کند .
  بعد از انجام این کار ، قلم را روی پوست قرار داده و سوزن را بزنید . خون خارج شده از انگشت را روی نوار بریزید و انگشت خود را نگه دارید تا نوار کاملا به خون اغشته شود . در صورتی که خون به طور کامل روی نوار قرار نگیرد ، داده ها می توانند خارج از محدوده ی تعریف شده و غلط باشند .
 5. با قرار گرفتن خون روی کیت ، نتایج ظرف مدت چند ثانیه روی مانیتور دستگاه نمایش داده می شوند . این سرعت اعلام نتایج در برند های مختلف ، متفاوت بوده و ممکن است از چند ثانیه تا حتی ۱ دقیقه نیز به طول بیانجامد . پس از مشاهده ی نتایج ، نوار را از دستگاه خارج کرده و دستگاه را خاموش نمایید .

*مهم* معرفی بهترین و آشغال ترین دستگاه قند خون + نوار قند خون  از طریق لینک زیر :

دستگاه تست قند خون 

 

طرز استفاده و اندازه گیری قند با دستگاه تست قند خون
طرز استفاده و اندازه گیری قند با دستگاه تست قند خون

در جدید ترین تکنولوژی دستگاه های تست قند خون ، اطلاعات برای چندین داده ی اخیر ثبت می شود . به عنوان مثال ، برخی برند ها می توانند تا ۱۰۰۰ داده را نیز ثبت نمایند . این شرایط برای افرادی مناسب است که همزمان چندین کاربر در منزل از دستگاه استفاده می کنند ؛ و یا افرادی که نیاز دارند تا اطلاعات را ثبت کرده و با تفسیر نتایج ، روند درمان خود را بررسی نمایند .
لازم به ذکر است که احتمال ایجاد خطا در برخی تست ها وجود دارد . گاهی اوقات ، تنظیم نبودن باتری و یا ضعیف بودن ان ، ممکن است ارورر هایی در ارتباط با اتصال وسیله صادر کند .
چرب بودن ، الوده بودن دست به مواد غذایی و فراموش کردن شست و شوی کامل دست ، می تواند نتایجی بسیار بالا تر از حد عادی ارائه دهد .
نصب غیر اصولی نوار تست نیز مشکلات خود را دارد .
دستگاه ها معمولا نسبت به رطوبت های خیلی زیاد ، دمای بسیار کم و یا بسیار پایین حساس بوده و انجام تست در این شرایط ، نتایج را با میزان زیادی از خطا روبرو می کند . در نتیجه بهتر است تست را در محدوده ی دمایی بین ۵ تا ۴۵ درجه ی سانتی گراد انجام دهید .
به طور کلی ، توصیه می شود در صورت تمایل به بررسی گلوکز خون در منزل ، دستگاه هایی با کیفیت از برند های سرشناس خریداری کرده ؛ و این خرید را از محل هایی انجام دهید که پروانه های لازم از اداره ی کل تجهیزات پزشکی دریافت نموده باشند . چرا که این وسیله مستقیما با سلامت افراد مرتبط بوده و خرید یک کالای مرغوب و با کیفیت ، می تواند نقش مهمی در ارتقا سلامت اشخاص داشته باشد .
دستگاه تست قند خون از ابعاد کوچکی برخوردار است و دارای وزن کمی می باشد . در نتیجه توصیه می شود افراد ان را مرتبا با خود همراه داشته و در ساعات مقرر طبق تجویز پزشک ، خونگیری را انجام دهند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.